Aktualności 2018

28.12.2018r. Spotkanie opłatkowe

W piątek 28 grudnia 2018r. o godz. 11.00 odbyło się Spotkanie Opłatkowe członków Stowarzyszenia "Otwarty Dom" wraz z wizytą Św. Mikołaja, w Okręgowej Izbie Lekarskiej. W spotkaniu około 50-osobowej grupy uczestników, między innymi dzieci z Litwy i rodzin zapraszających oraz członków Stowarzyszenia "Otwarty Dom" wziął udział ks. biskup Henryk Ciereszko, który wygłosił Słowo oraz ks. proboszcz Wojciech Łazewski i ks. proboszcz Bogdan Maksymowicz. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu Życzeń Świątecznych, spędziliśmy radosne chwile śpiewając kolędy i degustując smakowite paszteciki, barszczyk i słodkości.

Spotkanie opłatkowe 2018r.

Niezawodny Św. Mikołaj obdarował paczkami świątecznymi dzieci z Litwy, z przyjemnością pozował również do zdjęć. Finałem imprezy było obejrzenie znakomitego spektaklu „Teatru Okno” pt. „Ptak, słoń i jajko” w klubie „Zenit”.

Spotkanie opłatkowe 2018r.

Natomiast w niedzielę 30 grudnia o godz. 11.00 uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Katedrze NMP, której przewodniczył ks. biskup Henryk Ciereszko z udziałem ks. Adama Miastkowskiego. Dzieci z Litwy czynnie uczestniczyły w Eucharystii, miały również sposobność podziękować Czcigodnym Księżom za duchowe wsparcie.

Nadszedł czas rozstania około godz. 13.00 dzieci z żalem i nadzieją na kolejną gościnę wróciły na Litwę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


Życzenia - Boże Narodzenie 2018r.

Boże Narodzenie 2018r.


Boże Narodzenie 2018r.

Gościmy 30 dzieci z domów dziecka w Niemenczynie, Podbrodziu oraz Gimnazjum w Bujwidzach. Będą one przebywać w rodzinach z Podlasia i z Polski centralnej.

Plan pobytu dzieci z Litwy goszczących w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia „Otwarty Dom” w dniach 21 – 30 grudnia 2018r.

21.12.2018r.

  • Około godziny 13:00 przyjazd dzieci do Białegostoku ul. Kościelna 3,
  • Wspólne zdjęcie przed Katedrą NMP,
  • Przekazanie krótkiej informacji rodzinom,
  • Odebranie dzieci i dokumentów,

24–26.12.2018r.

  • Wspólne Święta w Rodzinach,

28.12.2018r.

  • Godzina 11:00 – spotkanie opłatkowe z wizytą Św. Mikołaja w Okręgowej Izbie Lekarskiej, ul. Świętojańska 7. Po spotkaniu opłatkowym zapraszamy na wspólne obejrzenie spektaklu „Teatru Okno” pt. „Ptak, słoń i jajko” w klubie „Zenit”.

W terminie, który zostanie podany później – złożenie życzeń świątecznych i noworocznych Ks. Arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie, Ks. Biskupowi Henrykowi Ciereszko oraz Panu Prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu.

30.12.2018r.

  • Godzina 11:00 – Msza Święta w Katedrze NMP w intencji zaproszonych dzieci, rodzin, darczyńców oraz członków Stowarzyszenia „Otwarty Dom”,
  • Godzina 12:00 – pożegnanie i wyjazd dzieci do domu.

Dzieci mają aktualne unijne karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Kontakt do organizatora:

695-629-678 – Irena Stankiewicz - prezes Stowarzyszenia

501-508-195 – Katarzyna Tymińska – członek Stowarzyszenia

Na Litwie:

W Niemenczynie: +370 052-37-25-48

W Podbrodziu: +370 38-75-44-02 lub +370 606-998-75

W Bujwidzach: +370 52-55-83-32


Wielkanoc 2018r.

Po raz kolejny na zaproszenie Stowarzyszenia "Otwarty Dom" przyjadą dzieci z domu dziecka w Niemenczynie, Podbrodziu oraz z gimnazjum w Bujwidzach i z gimnazjum Żejmiana w Podbrodziu na Litwie, do polskich rodzin. Rodziny z całej Polski mogą gościć dzieci w okresie Świąt Wielkanocy w terminie od 28.03.2018r. do 4.04.2018r., czyli od wielkiej środy od godz. 13.00, do środy po świętach, odjazd godz. 7.30 sprzed siedziby ul. Hallera 8. Dzieci mówią po polsku, chodzą do polskiej szkoły, mają polskie korzenie. Posiadają karty unijne, czyli leczą się bezpłatnie i są ubezpieczone. Na ogół nie sprawiają kłopotów, listę weryfikuje dyrekcja placówki. Warto pokazać jak wyglądają u nas święta, jak żyje katolicka polska rodzina, ażeby zaszczepić pewne dobre nawyki, otoczyć ich miłością. Nie ma zobowiązań na przyszłość, choć można zapraszać dane dziecko wielokrotnie. Jeśli Państwo prześlą swoje dane osobowe, czyli nr telefonu, pesel, nr dowodu osobistego, adres zamieszkania na moją pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prześlemy niezbędne dokumenty i zaproponujemy dziecko z Litwy. Prosimy o szybką decyzję, bo zamykamy listę. Zawsze warto okazać serce potrzebującym, to nas ubogaca.

Prezes Stowarzyszenia "Otwarty Dom"

Irena Stankiewicz


5.03.2018r. - Wizyta w Wilnie

W dniu 5 marca 2018 roku odbyła się wizyta delegacji Stowarzyszenia „Otwarty Dom” w osobach: prezes Ireny Stankiewicz i członków Stowarzyszenia: Elżbiety Szlendak oraz Katarzyny Tymińskiej, w Konsulacie RP w Wilnie. Mieliśmy przyjemność rozmawiać z Panem Marcinem Zieniewiczem - Konsulem Ambasady RP, uzgodniliśmy działania dotyczące starania się o zezwolenie na zapraszanie dzieci z Litwy do Polski na następne trzy lata. Jesteśmy wdzięczni Panu Konsulowi za koordynacje naszych działań i życzliwość.

Spotkanie z Konsulem RP Spotkanie z panią mer.

Bardzo miłym akcentem było spotkanie z Panią mer rejonu wileńskiego Marią Rekść w życzliwej, sympatycznej atmosferze. Cieszy nas docenienie naszych działań, czego dowodem jest między innymi artykuł w litewskim tygodniku. Dzięki Panu Konsulowi zostaliśmy przyjęci również w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej w Wilnie w obecności tłumacza z ambasady i mogliśmy uzgodnić nasze dalsze działania.

Spotkanie z Konsulem RP Spotkanie z panią mer.

Niewątpliwą atrakcją były „Kaziuki” z niesamowitą atmosferą. Nie przeszkadzały tłumy ani duży mróz. Było tam "tylko" 1620 straganów z całej Litwy. Oczywiście przywieźliśmy piękne wileńskie palmy do poświecenia w Niedzielę Palmową.


1.03.2018r. - Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia "OTWARTY DOM"

Dnia 1 marca 2018r., we czwartek w salce na plebanii kościoła św. Kazimierza, dzięki życzliwości księdza proboszcza Wojciecha Łazewskiego odbył się coroczny zjazd członków SOD. Przewodniczyła prezes SOD, pani Irena Stankiewicz. Zebrani jednogłośnie zaakceptowali przedstawione sprawozdania: merytoryczne i finansowe. Przedstawiony został budżet oraz zaplanowane działania na rok 2018. Dokonano również weryfikacji listy członków i wpisano nowych. W spotkaniu uczestniczył gość honorowy ks. Bogdan Maksimowicz, który został uhonorowany wyróżnieniem.

Walne zgromadzenie 2018 Walne zgromadzenie 2018.

Jesteśmy wdzięczni ks. proboszczowi za smakowity posiłek.


20.01.2018r. Spotkanie opłatkowe

W sobotę 20 stycznia 2018r. odbyło się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Stowarzyszenia "Otwarty Dom" w siedzibie Okręgowej Izbie Lekarskiej.

Spektakl w Operze.

Spotkanie opłatkowe. Spotkanie opłatkowe.