Aktualności 2017

19-30.12.2017r.

Wspólne zdjęcie z dziećmi z Litwy, które przyjechały na Święta Bożego Narodzenia do polskich rodzin z Podlasia i Polski centralnej (m.in. z Poznania, Bydgoszczy, Wołomina, Nowego Sącza, Tychów, Warszawy, Ostrołęki). Przyjechało 44-ro dzieci z domów dziecka w Podbrodziu i Nimenczynie oraz z gimnazjum Żejmiana w Podbrodziu oraz z gimnazjum w Bujwidzach. Dzieci spędziły tradycyjne Bożonarodzeniowe Święta, miały wiele atrakcji i niezapomnianych przeżyć.

Zdjęcie grupowe.

Stowarzyszenie "Otwarty Dom" przygotowało dzieciom bardzo atrakcyjny sposób spędzenia świątecznego czasu, który został w pełni zrealizowany.

Poniżej plan pobytu.

19.12.2017r. Przyjazd dzieci godz. 12.45 ul. Kościelna 2,
- wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Katedrą NMP,
- godz. 13.00 w Liceum Katolickim przy ul. Kościelnej 3,
- przekazanie informacji o akcji – Prezes SOD Irena Stankiewicz,
- przydział dzieci: podpisanie dokumentów, odebranie kart unijnych i paszportów w dwóch grupach:
Grupa I – Bujwidze i Niemenczyn,
Grupa II – Podbrodzie ( Dom Dziecka i Gimnazjum Żejmiana),
20.12.2017r. - godz. 10.00 złożenie życzeń świątecznych ks. abp Tadeuszowi Wojdzie - delegacja dzieci i rodzin,
26.12.2017r. - godz. 11.00 msza św. w Katedrze NMP w intencji dzieci z Litwy, rodzin zapraszających, darczyńców oraz członków SOD – ks. Adam Miastkowski,
28.12.2017r. - godz. 11.00 spotkanie ze św. Mikołajem w Hotelu Podlasie, zamówione atrakcje, mile widziane dzieci z naszych rodzin,
29.12.2017r. - przyjazd dzieci przebywających w Polsce na nocleg do Białegostoku,
30.12.2017r. - godz. 7.30-8.00 wyjazd autokaru spod naszej siedziby ul. Hallera 8, oddanie dokumentów, czułe pożegnanie.

Dzieci przyjechały do Białegostoku we wtorek 19 grudnia 2017r. serdecznie witane zarówno przez rodziny zapraszające jak i przedstawicieli SOD. We środę o godz. 10.00 nasza delegacja została przyjęta w Kurii Metropolitalnej przez ks. arcybiskupa Tadeusza Wojdo. Złożyliśmy życzenia ze świątecznym stroikiem, razem z biskupem śpiewaliśmy kolędy, zrobiliśmy wspólne zdjęcie oraz uzyskaliśmy pamiątkowy wpis do kroniki Stowarzyszenia "Otwarty Dom". (fot. Piotr Męcik)

Wizyta u biskupa.

Wizyta u biskupa.

Wizyta u biskupa.

We wtorek 26 grudnia 2017r. o godz. 11.00 ks. Adam Miastkowski, duszpasterz akademicki, odprawił mszę św. w intencji dzieci z Litwy, rodzin zapraszających, członków Stowarzyszenia "Otwarty Dom" oraz darczyńców. Upamiętniliśmy to wydarzenie wspólnym zdjęciem przed żłóbkiem. (fot. Piotr Męcik)

Msza św.

Zdjęcie grupowe.

We czwartek 28 grudnia 2017r. zostaliśmy zaproszeni na choinkę noworoczną do Hotelu Podlasie w Białymstoku przez właścicielkę panią Henrykę Wasiluk. Wspaniała atmosfera, gry i zabawy, Św. Mikołaj z dużym workiem prezentów oraz pyszny gorący poczęstunek, słodycze, ciasta, czekolady, owoce dla 60 gości, tego dzieci na pewno nie zapomną. Jesteśmy ogromnie wdzięczni i zobowiązani pani Henryce , która od lat bezinteresownie wspiera naszą akcję niesienia pomocy polskim dzieciom z Wilna i Wileńszczyzny. Organizatorem imprezy w imieniu Stowarzyszenia "Otwarty Dom" była Elżbieta Radulska. (fot. Piotr Męcik)

Zabawa w Hotelu Podlaskie.

Mikołaj w Hotelu Podlaskie.

Mikołaj w Hotelu Podlaskie.

Mikołaj w Hotelu Podlaskie.

Dnia 29 grudnia 2017r., 13-ro dzieci przebywających w rodzinach z Polski centralnej wraz z dwiema opiekunkami (panie Szlędak z Wołomina) otrzymały gościnny nocleg w Hotelu Podlasie. Zapewniono im poczęstunek i komfortowe warunki, za co również jesteśmy bardzo wdzięczni, tym bardziej, że od lat dzieci z rodzinami mogą liczyć na taką pomoc.

We czwartek 28 grudnia 2017r. dzieci miały ogromną niespodziankę. Dzięki życzliwości właścicieli firmy Merkury S.A. Stowarzyszenie "Otwarty Dom" otrzymało 70 biletów do Opery i Filharmonii Podlaskiej na znakomity spektakl "Adonis ma gościa". Uczestnicy byli zachwyceni i zauroczeni spektaklem, tym bardziej, że wszystkie dzieci otrzymały na pamiątkę duże kolorowe misie. Pani prezes Stowarzyszenia "Otwarty Dom" jest wdzięczna za wieloletnią owocną współpracę i wrażliwość na los polskich dzieci z Litwy.

Spektakl w Operze.

Spektakl w Operze.

Spektakl w Operze.


Boże Narodzenie 2017r.

Boże Narodzenie 2017r.


25.09.2017r.

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia "OTWARTY DOM" w Supraślu w dn. 25.09.2017r.

Skorzystaliśmy z zaproszenia pani Marii Łukaszewicz - członka Stowarzyszenia Otwarty Dom do odbycia obrad walnego zgromadzenia w Łukaszówce. Zrealizowaliśmy wszystkie punkty programu łącznie z wyborem nowych władz stowarzyszenia.

Ustaliliśmy termin goszczenia dzieci z Litwy w rodzinach: od 19.12.2017r. (wtorek) do 30.12.2017r.(sobota). Omówiliśmy również jesienną akcję organizacji zbiórki żywności w marketach w dniach 29-30.09.2017r. Odpowiedzialną została Elżbieta Kosińska.

Logo

Obrady w Łukaszówce Obrady w Łukaszówce

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze m.in. dzięki smakowitym specjałom z Łukaszówki serwowanym osobiście przez panią Marię, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i zobowiązani.


25.08.2017r.

Wizyta członków Stowarzyszenia "Otwarty Dom": Ireny Stankiewicz i Małgorzaty Buczyńskiej w konsulacie RP w Wilnie. Spotkanie z panem konsulem Marcinem Zieniewiczem.

Spotkanie z Konsulem

od lewej: Irena Stankiewicz prezes SOD, Marcin Zieniewicz konsul RP w Wilnie, Małgorzata Buczyńska - członek SOD


25.08.2017r.

Zdjęcia z wizyty u pani Marii Rekść - mer rejonu wileńskiego.

Spotkanie z Mer

od lewej: pani Maria Rekść - mer Samorządu Rejonu Wileńskiego, Irena Stankiewicz - prezes Stowarzyszenia Otwarty Dom, Małgorzata Buczyńska - członek SOD

 

Spotkanie z Mer

od lewej: pani Maria Rekść - mer Samorządu Rejonu Wileńskiego, Irena Stankiewicz - prezes Stowarzyszenia Otwarty Dom

 

Spotkanie z Mer

od lewej: Małgorzata Buczyńska - członek SOD, dr Tomasz Kleszczewski, Irena Stankiewicz - prezes Stowarzyszenia Otwarty Dom, pani Maria Rekść - mer Samorządu Rejonu Wileńskiego, pani Halina Szumska z Nowej Wilejki

 

Spotkanie z Mer

od lewej: Małgorzata Buczyńska - członek SOD, Irena Stankiewicz - prezes Stowarzyszenia Otwarty Dom, pani Maria Rekść - mer Samorządu Rejonu Wileńskiego