Działalność

Działalność Stowarzyszenia w 2014 roku

Zapraszanie dzieci na Święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz na wakacje.

W 2014 roku gościliśmy dzieci z domów dziecka w Podbrodziu i Nemenczynie oraz z ubogich rodzin z polskiej szkoły średniej w Bujwidzach. Podczas Świąt Wielkanocnych, na przełomie kwietnia i maja 2014 r., na Podlasiu i w centralnej Polsce gościliśmy 40 dzieci z Litwy. Z Podbrodzia przyjechało 22 dzieci, 14 z Nemenczyna i z Bujwidz – 4. Miły i atrakcyjny pobyt zapewniły im 33 rodziny z 13 miejscowości, m. in. dzieci pojechały do Wrocławia, Torunia, Warszawy, Legionowa i Łomianek oraz dzieci przebywały na terenie Podlasia. Nowe doświadczenia i radość z przebywania z dziećmi z Litwy zdobyło 10 nowych rodzin. Stowarzyszenie zorganizowało szereg atrakcji, które dostarczyły dzieciom wiele radości oraz dały możliwość poznania pięknych zakątków naszego regionu. Członek Zarządu Stowarzyszenia Pan Mirosław Bielawski zorganizował wyjazd dzieci do Tykocina, gdzie goście mieli przyjemność obejrzeć spektakl „Zemsta” Aleksandra Fredry, w reżyserii Dariusza Szada-Borzyszkowskiego w wykonaniu więźniów z białostockiego Zakładu Karnego. Goście razem z przewodnikiem zwiedzili zabytkowy kościół w Tykocinie i Synagogę w Kiermusach; atrakcją był smakowity staropolski poczęstunek: smalec z chlebem i ogórkiem, kiełbasa z grilla i podpiwek. Pogoda dopisała, humory również. W załączeniu 2 zdjęcia. Impreza udana również dzięki pomocy wojewody podlaskiego, który zapewnił autokar ze straży pożarnej. Dziękujemy i polecamy się na przyszłość. Wdzięczni jesteśmy właścicielom Hotelu Podlasie Pani Henryce i Zbigniewowi Wasilukom, którzy sponsorowali nocleg i posiłek dzieciom z Polski centralnej. Wspólna Msza Św. w Katedrze Najświętszej Maryji Panny w intencji rodzin zapraszających, darczyńców i dzieci z Litwy zwieńczyła całość akcji. Przeżycia były niepowtarzalne.

Pomoc charytatywna na Litwie

Już czterokrotnie odwiedziliśmy zaprzyjaźnione placówki na Litwie: Podbrodzki Dom Dziecka, Centrum Socjalne w Niemenczynie, Gimnazjum Żejmiana w Podbrodziu, Szkołę Średnią w Bujwidzach, Parafię Św. Kazimierza w Powiewiórce oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów w Nowej Wilejce.
- wyprawki dla pierwszaków 22 września 2014 r. zorganizowaliśmy i przekazaliśmy ponad 30 wyprawek dla pierwszaków i „0„ do Podbrodzkiego Domu Dziecka, do Gimnazjum Żejmiana i do Bujwidz. Były artykuły szkolne, sportowe, słodycze.

(zdjęcie które? :))
- wyprawki dla maturzystów 22 września 2014 r. przekazaliśmy wyprawki 17 absolwentom szkoły w Bukwidzach i maturzystom z Podbrodzia. Młodzież otrzymała artykuły AGD, koce, ręczniki, pościel – co zapewne ułatwiło start w trudne, dorosłe życie.

(zdjęcie które? :))
Chłopcy, z którymi rozmawialiśmy mają skonkretyzowane plany, idą na studia, bądź podejmują pracę. Od kilku lat młodzież z niecierpliwością oczekuje na gest „Otwartego Domu” i jest wdzięczna za otrzymaną pomoc.

Pomoc ubogim rodzinom na Podlasiu

Stowarzyszenie otacza stałą opieką 60 osób z ubogich, wielodzietnych rodzin. Systematycznie co miesiąc wydajemy żywność, pochodzącą ze zbiórki w marketach, organizowanej przez Suwalski Bank Żywności. Corocznie we wrześniu przekazujemy dzieciom uczącym się wyprawki szkolne (ok. 20 uczniów), paczki świąteczne od Św. Mikołaja.
W sierpniu 2014 r. zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne dla rodzin podopiecznych, członków Stowarzyszenia i sympatyków. Przekazaliśmy wszystkim rodzinom sprzęt AGD, paczki dzieciom. Imprezę sfinansowaliśmy ze środków własnych i z dotacji z MOPS-u z tytułu otrzymanego grantu w wysokości 6 tys. zł. Impreza niezwykle udana, spełniła swój cel. Corocznie Św. Mikołaj przynosi paczki świąteczne dzieciom z rodzin podopiecznych. Organizujemy również spotkanie wigilijne, dzielimy się opłatkiem, potrawy wigilijne podopieczni zabierają do domów.

Budzenie tożsamości narodowej Rodaków

Od kilki lat kroczymy śladami naszych bohaterów narodowych budząc tożsamość narodową wśród Rodaków na kresach. Zauroczeni postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego, kilkakrotnie odwiedziliśmy kościół Św. Kazimierza w Powiewiórce, gdzie był chrzczony Marszałek oraz odwiedziliśmy parafian. Jesienią 2011 r. postanowiliśmy zakrzewić i ukwiecić teren wokół kościoła – to XVIII wieczny drewniany, zabytkowy kościół. Posadziliśmy razem z młodzieżą z Bujwidz i z Podbrodzia oraz mieszkańcami Powiewiórki kilkaset cebulek wiosennych kwiatów: tulipanów, krokusów, żonkili oraz kilkadziesiąt krzewów ozdobnych i tui szmaragdowych.

(zdjęcie kościoła, prac przy sadzeniu, zdjęcie zbiorowe)

Atmosfera podczas spotkań była cudowna, pełna wzruszeń, mieszkańcy są dumni, że są wnukami Marszałka. Byliśmy również w Zułowie, gdzie urodził się Marszałek Piłsudski, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Inicjatorem akcji była Pani Halinina Ravdo – dyrektor szkoły średniej w Bujwidzach.
22-23 września 2014 r. wyjazd na Litwę Prezes Stowarzyszenia Pani Ireny Stankiewicz z ks. Andrzejem Matelem z Sokółki. Pracowicie spędzamy dwa dni. Naszym celem spotkanie z Konsulem Generalnym RP na Litwie zainteresowanie działalnością Stowarzyszenia i deklaracja dalszej współpracy oraz spotkanie z mieszkańcami Powiewiórki. Przekazaliśmy dalszą partię cebulek wiosennych kwiatów, obdarowaliśmy mieszkańców żywnością. Polacy mieszkający w rejonie wileńskim i rejonie święciany mówią poprawną polszczyzną i są dumni ze swojej narodowości.
10-11 października 2014 r. – kolejny wyjazd delegacji Stowarzyszenia na Litwę. Pierwszy raz Święto Niepodległości obchodziliśmy wspólnie z harcerzami z Wilna i Warszawy. Dołączyliśmy do 100 harcerzy z Polski i Litwy, którzy przybiegli jako Sztafeta Niepodległości na trasie Warszawa-Zułowo-Powiewiórka-Wilno. Uczestniczyliśmy we wspólnej Mszy Św., w apelu przy pomniku w Zułowie, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Uczestniczyliśmy w złożeniu przez konsula Generalnego RP kwiatów na cmentarzu na Rossie – to wspaniały hołd złożony Piłsudskiemu i bohaterom 1920 r.

(zdjęcie)_

Znów pozostawiliśmy znaczący ślad w Powiewiórce w postaci 70 sadzonek tui szmaragdowych, które posadziliśmy razem z młodzieżą z Bukwidz. Zamierzamy odwiedzić Marszałka w dniu Jego imienin – 19 marca – o ile plany uda się zrealizować – zobaczymy uśmiech na twarzy Marszałka i mieszkańców Powiewiórki. Jesteśmy dumni z naszej historii i kontaktów z rodakami na Litwie, z którymi przyjaźnimy się od lat. Daje to obu stronom wiele radości satysfakcji, pamięć o przeszłości jest źródłem naszej siły i nadziei.